ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام كاربري *
رمز عبور *
من را به خاطر داشته باش

ساخت يك حساب كاربري

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده مورد نیاز است.
نام *
نام كاربري *
رمز عبور *
تكرار رمز عبور *
ايميل *
تكرار ايميل *
مراحل ترخیص کالا

مراحل ترخیص کالا

تشريفات ورود و صدور كالا                              انجام تشريفات ترخيص كالاهاي وارداتي و...

 معرفي منطقه ويژه اقتصادي سلفچگان

معرفي منطقه ويژه اقتصادي سلفچگان

موسسه توسعه و عمران منطقه ويژه اقتصادي سلفچگان قم ، در محدوده اي به وسعت 2000 هكتار در 185...

نگاه برتر

نگاه برتر

ترخیص کالا  توسط گروه بازرگانی اسماعیل گل در حداقل زمان و هزینه در کلیه گمرکات کشور – ترخیص...

  • مراحل ترخیص کالا

    مراحل ترخیص کالا

  •  معرفي منطقه ويژه اقتصادي سلفچگان

    معرفي منطقه ويژه اقتصادي سلفچگان

  • نگاه برتر

    نگاه برتر

مراحل ترخیص کالا

تشريفات ورود و صدور كالا
 
                           انجام تشريفات ترخيص كالاهاي وارداتي و همچنين صدور كالا از كشور براساس قانون امور گمركي و آئين نامه اجرائي آن منوط به تنظيم اظهار نامه گمركي و تسليم آن به گمرك مي‌باشد. اظهار كننده موظف است اسناد لازم را از قبيل سياهه خريد، گواهي مبدأ، اسناد بانكي و ساير مجوزهاي مورد نياز كه مقررات و قوانين مربوطه تعيين نموده است به اظهارنامه منضم نمايد.
براساس قانون مقررات صادرات و واردات كالاهاي صادراتي و وارداتي به سه گروه زير تقسيم گرديده است:
1- كالاي مجاز : كالايي است كه صدور يا ورود آن با رعايت ضوابط نياز به كسب مجوز ندارد.
2- كالاي مشروط : كالايي است كه صدور يا ورود آن با كسب مجوزهاي مربوطه امكان‌پذير مي‌شود.
3- كالاي ممنوع : كالايي است كه صدور يا ورود آن به موجب شرع مقدس اسلام و يا به موجب قانون ممنوع مي‌باشد.
                               كالايي كه براي ورود يا صدور آن اظهارنامه گمركي تسليم گمرك گرديده است، به لحاظ انطباق با مندرجات اظهارنامه و اسناد و مدارك و قوانين مربوطه مورد بررسي قرار مي‌گيرد. و چنانچه مغايرتي وجود نداشته باشد نسبت به صدور پروانه گمركي و ترخيص آن اقدام مي‌گردد.
                               تشريفات گمركي صدور برخي كالاهاي خاص منحصراً در گمركات ذيل انجام مي گيرد:
                                                ·   فرش در گمركات غرب تهران، مهرآباد، كرمان، شيراز، كرمانشاه و 
                               مشهد
                                                ·    پسته در گمركات كرمان، غرب تهران و مهرآباد
                                                ·   زعفران در گمركات مشهد و مهرآباد
                                                ·    پوست و روده و سالامبور در گمرك جنوب تهران
 
نظام گمركي اطلاعات رايانه‌اي (‌نگار)
 
گمرك جمهوري اسلامي ايران ضمن تدوين برنامه‌اي جامع جهت اصلاح نظام سنتي خود، با همكاري ً برنامة عمران سازمان ملل متحد ً1،تشريفات گمركي مربوط به ترخيص كالا را تا حد ممكن، تسهيل نمايد. و ً كنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل متحد ً 2مصمم گرديد كه سيستم موجود كامپيوتري خود را بهبود بخشيده
به منظور تحقق اين امر، بهره‌گيري از ً نظام گمركي اطلاعات رايانه‌اي ( نگار) در دستور كار گمرك ايران قرار گرفت.
با عملياتي شدن اين سيستم در بخش صادرات از تاريخ (17/10/76) و متعاقب آن در بخش واردات از تاريخ (12/6/77) بسياري از مراحل مربوط به تشريفات ترخيص كالا، به‌ويژه مواردي كه نياز به تصميم‌گيري و نظر كارشناسي ندارد، از طريق رايانه صورت مي‌گيرد و با توجه به برخورداري آن از قابليتها و امتيازات مختلف و متعدد، از روش سنتي پيشين كاملاً متمايز و ممتاز مي‌باشد. در اين زمينه مي‌توان به برخي از مزايا و امتيازات اين سيستم اشاره كرد:
1- استفاده از فرم بين المللي سند واحد اداري (S.A.D) به عنوان اظهار‌نامه.
با توجه به كدگذاري اطلاعات و استفاده از جداول كنترلي مرجع كه مشتمل برمشخصات افراد، كالاها، كشورها، مي‌باشد، ورود اين قبيل اطلاعات و گزارش‌گيري از آنها سريع‌تر و دقيق‌تر انجام مي‌شود.
2- حذف نسخه‌هاي اضافي اظهارنامه و استفاده از يك فرم استاندارد.
3- محاسبه وصولي‌هاي گمرك از طريق رايانه با حداكثر سرعت و دقت لازم.
4- حذف دفتر كوتاژ و اختصاص شماره ثبت به وسيله رايانه
5- حذف دفتر ژورنال و اختصاص شماره ثبت به وسيله رايانه
6- كنترل مجوزهاي لازم جهت ترخيص كالا از طريق ارائه كدهاي مربوطه توسط سيستم.
7- ارائه انواع گزارشات آماري، اقتصادي، تجاري و گمركي در كوتاه‌ترين زمان ممكن.
8- صدور پروانه ترخيص كالا از طريق رايانه
 
                                                                           ·علاوه برامتيازات ياد شده مي‌توان به قابليت ها و توانائيهاي زير هم اشاره نمود:
1- امكان پرداخت حقوق و عوارض گمركي از طريق سيستم الكترونيكي بانكي.
2- امكان تعيين ارزياب از طريق سيستم و تقسيم اظهارنامه‌ها در بين آنها
3- امكان انتخاب مسير ترخيص كالا براساس اطلاعات موجود در سيستم ( كانالهاي سبز،‌ زرد، آبي و قرمز)
4- امكان كنترل ترانزيت كالا در مبدأ و مقصد از طريق رايانه
5- امكان اظهار كالا از راه دور با استفاده از پست الكترونيكي
(E –Mail)   و تجهيزات مخابراتي.
6-امكان كنترل ارزش كالا با استفاده از سوابق ارزش موجود در رايانه.
7- امكان استفاده از حسابهاي اعتباري و پيش‌پرداخت در برنامه حسابداري.
8- امكان تبديل اطلاعات اظهار‌نامه موجود در سيستم به كدهاي EDI و فراهم آوردن زمينه مبادله الكترونيكي اطلاعات
9- امكان استفاده از برنامه رايانه‌اي فهرست كل بار (مانيفست) جهت كنترل ميزان كالاهاي وارد شده و تسويه آنها از دفاتر انبار.
10- امكان ايجاد ارتباط سيستمي با دفاتر حق‌العملكاران،‌بانكها، شركتهاي بيمه و مؤسسات حمل و نقل و فراهم آوردن زمينه ايجاد ً مركز تجاري ً1 و دستيابي به ً تجارت بدون كاغذ ً2 .
 
گمرك جمهوري اسلامي ايران مصمم است با استمرار طرح تجهيز گمركات عمده كشور به نظام گمركي اطلاعات رايانه‌ايً‌ نگار ً طيف وسيعي از مــسائل و مشكلات موجود گمركي كشور را حل و فصل نمايد و زمينه را براي سهولت در امر مبادلات بازرگاني، واردات و صادرات فراهم سازد، چراكه اعتقاد داريم براي افزايش كارايي بخش تجارت گام اصلي نوسازي نظام گمركي و تجهيز آن با روشها و امكانات جديد و پيشرفته است.
 
دستورالعمل اجرايي گردش اظهارنامه وارداتي در پروژه نگار جهت مراجعين
 
مرحله اول :ورود اطلا عات
صاحب كالا يا نماينده قانوني وي به بخش (ورود اطلاعات ) مراجعه وبا در يافت فرم اوليه اظهار نامه مبادرت به ارائه اطلاعات در خواستي در متن و ظهر اظهار نامه‌ مي نمايد ، همكاران گمركي مستقر در اين قسمت آماده كمك به مراجعين جهت رفع اشكالات و پاسخگويي به سئوالات مطروحه مي باشند، پس از تكميل اظهار نامه اوليه و تحويل آن به قسمت ورود اطلاعات اظهارنامه وارد سيستم  مي شود‏.
قابل ذكر است كه اظهار كننده مي بايست ارزش كالا و وجوهي را كه خود محاسبه نموده به تفكيك در ظهر اظهار نامه مربوط به وارد كننده با توجه به كد هاي مندرج در جزوه (سند واحد اداري (s.a.d)) درج نمايد كه طبعأ اين ارقام بايد با ارقام محاسبه شده بوسيله كامپيوتر يكسان باشد . پس از ورود اطلاعات وهمچنين ورود هزينه هاي متعلقه به كالا، كاربراظهار نامه موجود در سيستم را از طريق رايانه خود ورايانه مركزي كنترل و پس از اخذ تائيديه ، نسبت به ذخيره نمودن اظهارنامه در رايانه كاربر و رايانه مركزي اقدام مي نمايد (شماره ذخيره محلي توسط كاربر در قسمت بالاي اظهار نامه يادداشت مي شود )رايانه مركزي ضمن ذخيره نمودن اظهارنامه (شماره ذخيره در سرور ) را در خانه شماره 7درج مي كند
در مراحل مختلف انجام تشريفات گمرگي، اظهار نامه توسط اين شماره عطف و كد اظهار كننده فراخواني وعمليات لازم بر روي آن انجام مي گيرد. پس از پايان مراحل مذكور،اظهار نامه چاپ و به ضميمه اظهار نامه دستي به صاحب كالا يا نماينده قانوني وي تحويل داده مي شود تا پس از مقابله وكنترل امضاء نمايد.
چنانچه دراين مرحله مغايرتي مشاهده شود،كاربر توسط شماره ذخيره محلي، اظهار نامه را فراخواني ونسبت به اصلاح آن اقدام وپس از كنترل محلي وكنترل با سرور، اظهار نامه قبلي را از رايانه محلي خود حذف واظهار نامه جديد اصلاح شده را جايگزين آن ميكند. سيستم به اين اظهار نامه جديد شماره عطف جديدي اختصاص خواهد داد.
 
مرحلة دوم: پذيرش اظهار نامه 
اظهار كننده اظهار نامة چاپي واظهار نامه دستي را همراه با اسناد ومجوزهاي مورد نياز (بر اساس كدهاي مندرج در متن اظهار نامه) وفيش بانكي جهت رسيدگي به قسمت پذيرش اظهار نامه تسليم مي نمايد.
در اين قسمت تعلق اسناد به اظهار و وجود اسناد لازمه به صورت اجمالي مورد رسيدگي قرار   مي گيرد.
مسئوليت صحت مندرجات اسناد و مدارك تسليمي و كامل بودن آنها به  عهدة صاحب كالا    مي باشد.
پس از فراخواني اظهار نامه از رايانه مركزي و اقدام نمودن به عمليات ثبت(كوتاژ)، درصورت مطابقت مندرجات متن اظهارنامه با اطلاعات موجود در رايانه مركزي،سيستم نسبت به تخصيص يك شماره تحت عنوان شمارة ثبت اظهارنامه (كوتاژ) عمل خواهد نمود، در غير اينصورت اظهارنامه جهت اصلاح يا تكميل به اظهار كننده برگشت داده خواهد شد. در چنين حالتي اظهار كننده مي بايست به واحد ورود اطلاعات مراجعه تا اصلاحات لازم در اظهار نامه وي انجام ويك چاپ جديد تهيه وبكار گرفته شود.
كالا از تاريخ پرداخت مبالغ تعيين شده در اظهار نامه، اظهار شده تلقي ميشود.
صاحب كالا تا قبل از اختصاص شماره ثبت به اظهار نامه توسط سيستم، حق هرگونه تغيير يا اصلاح اظهار نامه را دارد.پس از پذيرش اظهار نامه كلية اسناد ارا ئه شده، به استثناء فيش بانكي به اظهار نامه الصاق ولاك و مهر ميشود. سپس شمارة ثبت در محل مربوطه (قسمت(الف)اظهار نامه چاپي) به طور دستي درج و اظهار نامه تنظيم شده همراه با اسناد ضميمه جهت انجام كنترلهاي گمركي به قسمت ارزيابي ارسال مي گردد.
 
مرحله سوم : كنترلهاي گمركي
در اين مرحله ارزيابي فيزيكي كا لا انجام مي شود پس از ارزيابي، ارزياب نسبت به ظهر نويسي اظهارنامه وكنترل وجوه پرداختي وساير مقررات اقدام وپس از خاتمه اين كنترلها ، متن اظهارنامه را امضاء وآن را به كارشناس سرويس ارزيابي تحويل مي دهد . كارشناس مزبور در صورت صحت اظهار، اظهار نامه را امضاء و به رئيس سرويس ارزيابي تحويل مي نمايد رئيس سرويس ارزيابي توسط شماره عطف وكد اظهار كننده كه در متن اظهار نامه نوشته شده ويا از طريق شماره ثبت اظهار نامه آن را فراخواني وبا استفاده از رايانه به ارزيابي سيستمي آن مبادرت نموده، شماره ارزيابي تعيين شده توسط سيستم را به صورت دستي در محل مربوطه (قسمت (ب) اظهار نامه) وارد و اظهار نامه را امضاء ميكند.
چنانچه عمليات ارزيابي منجر به تغييراتي در اظهار نامه شود، رئيس سرويس ارزيابي يا كارشناس مربوطه نسبت به اصلاح اظهار نامه قبلي كه منجر به ايجاد اظهار نامة جديدي خواهد شد اقدام ميكند.
پس از اصلاحيه يا اظهار نامه متمم در يك نسخه چاپ و جهت امضاء و پرداخت تفاوت به صاحب كالا تحويل داده مي شود. رئيس سرويس ارزيابي اظهار نامه نهايي اصلاح شده را ارزيابي سيستمي نموده و پس از درج شماره ارزيابي در محل مربوطه (قسمت(ب) اظهار نامه)، آن را امضاء كرده به واحد صندوق و صدور پروانه ارسال ميكند.
 
مرحله چهارم:پرداخت و ترخيص
پس از ارزيابي سيستمي و امضاء اظهار نامه توسط رئيس سرويس ارزيابي، اظهار نامه و فيش بانكي به صندوق تحويل مي شود. صندوقدار ابتدا اظهار نامه مربوطه را از سيستم فراخواني و مبلغ فيش ارائه شده را با مبلغ محاسبه شده توسط سيستم در خانه 47 اظهار نامه مقابله       مي كند و در صورت تائيد،رسيد صندوق را بر اساس اطلاعات مندرج در خانه هاي اظهار نامه در رايانه تكميل، كنترل و تائيد،مي نمايد. پس از آن فيش بانكي از اسناد جدا و نسبت به چاپ پروانه گمركي اقدام ميشود.
پروانه چاپ شده بوسيله مسئول صندوق مهر و امضاء شده، شماره آن در دفتر مربوطه وارد ميگردد سپس با اخذ رسيد به صاحب كالا تحويل ميشود.
 
دستورالعمل اجرايي گردش اظهارنامه صادراتي  در پروژه نگار جهت مراجعين
 
مرحله اول :ورود اطلا عات
صاحب كالا يا نماينده قانوني وي به بخش (ورود اطلاعات ) مراجعه وبا در يافت فرم اوليه اظهار نامه مبادرت به ارائه اطلاعات در خواستي در متن و ظهر اظهار نامه‌ مي نمايد ، همكاران گمركي مستقر در اين قسمت آماده كمك به مراجعين جهت رفع اشكالات و پاسخگويي به سئوالات مطروحه مي باشند
پس از تكميل اظهار نامه اوليه و تحويل آن به قسمت ورود اطلاعات،اطلاعات اظهار نامه وارد سيستم ميشود.
قابل ذكر است كه اظهار كننده مي بايست ارزش كالا و وجوهي را كه خود محاسبه نموده به تفكيك در ظهر اظهار نامه مربوط به وارد كننده با توجه به كد هاي مندرج در جزوه (سند واحد اداري (s.a.d) ) درج نمايد كه طبعأ اين ارقام بايد با ارقام محاسبه شده بوسيله كامپيوتر يكسان باشد.در صورت مغايرت اين محاسبات با ساير اطلاعات وارد شده در سيستم، قبل از شروع مرحله بعدي مي بايست اين اختلافات مشخص وبرطرف شود سيستم داراي قابليت كنترل مشخصات صاحب كالا و اعتبار كارت بازرگاني وي مي باشد.با ورود كد كالا سيستم كد اسناد و مجوزهاي لازم براي صدور آن كالاي خاص را در خانه 44 اظهار نامه وارد ميكند كه بايستي اين كدها بوسيله كارشناسي تطبيق اسناد ملاحظه و از الصاق آن به اظهار نامه اطمينان حاصل نمايد.     پس از ورود اطلاعات وهمچنين ورود هزينه هاي متعلقه به كالا. كاربراظهار نامه موجود در سيستم را از طريق رايانه خود ورايانه مركزي كنترل و پس از اخذ تائيديه ، نسبت به ذخيره نمودن اظهارنامه در رايانه كاربر و رايانه مركزي اقدام مي نمايد (شماره ذخيره محلي توسط كاربر در قسمت بالاي اظهار نامه يادداشت مي شود )رايانه مركزي ضمن ذخيره نمودن اظهارنامه (شماره ذخيره در سرور‏)را در خانه شماره 7درج مي كند
 
در مراحل مختلف انجام تشريفات گمركي، اظهار نامه توسط اين شماره عطف و كد اظهار    فراخواني وعمليات لازم بر روي آن انجام مي گيرد. پس از پايان مراحل مذكور،اظهار نامه چاپ و به ضميمه اظهار نامه دستي به صاحب كالا يا نماينده قانوني وي تحويل داده مي شود تا پس از مقابله وكنترل امضاء نمايد.
چنانچه دراين مرحله مغايرتي مشاهده شود،كاربر توسط شماره ذخيره محلي، اظهار نامه را فراخواني ونسبت به اصلاح آن اقدام وپس از كنترل محلي وكنترل با سرور، اظهار نامه قبلي را از رايانه محلي خود حذف واظهار نامه جديد اصلاح شده را جايگزين آن ميكند.
 
مرحلة دوم: پذيرش اظهار نامه  
اظهار كننده اظهار نامة چاپي را به ضميمه اسناد مورد لزوم (بر اساس كدهاي مندرج در متن اظهار نامه) وفيش بانكي جهت رسيدگي به قسمت پذيرش اظهار نامه تسليم مي نمايد.
در اين قسمت تعلق اسناد به اظهار و وجود اسناد لازمه به صورت اجمالي مورد رسيدگي قرار   مي گيرد.
مسئوليت صحت مندرجات اسناد و مدارك تسليمي و كامل بودن آنها به  عهدة صاحب كالا    مي باشد.
پس از فراخواني اظهار نامه از رايانه مركزي و اقدام نمودن به عمليات ثبت(كوتاژ) ، درصورت مطابقت مندرجات متن اظهارنامه با اطلاعات موجود در رايانه مركزي،سيستم نسبت به تخصيص يك شماره تحت عنوان شمارة ثبت اظهارنامه (كوتاژ) عمل خواهد نمود، در غير اينصورت اظهارنامه جهت اصلاح يا تكميل به اظهار كننده برگشت داده خواهد شد. در چنين حالتي اظهار كننده مي بايست به واحد ورود اطلاعات مراجعه تا اصلاحات لازم در اظهار نامه وي انجام ويك چاپ جديد تهيه وبكار گرفته شود.
كالا از تاريخ پرداخت مبالغ تعيين شده در اظهار نامه، اظهار شده تلقي ميشود.
صاحب كالا تا قبل از اختصاص شماره ثبت به اظهار نامه توسط سيستم، حق هرگونه تغيير يا اصلاح اظهار نامه را دارد.پس از پذيرش اظهار نامه كلية اسناد ارا ئه شده، به استثناء فيش بانكي به اظهار نامه الصاق ولاك و مهر ميشود. سپس شمارة ثبت در محل مربوطه (قسمت(الف)اظهار نامه چاپي) به طور دستي درج و اظهار نامه  و اسناد ضميمه به همراه يك برگ اظهار نامه (كه به عنوان پروانه صادراتي مورد استفاده قرار مي گيرد)جهت انجام عمليات ارزيابي به قسمت ارزيابي ارسال ميگردد.
 مرحله سوم : كنترلهاي گمركي
در اين مرحله ارزيابي فيزيكي كا لا انجام مي شود پس از ارزيابي، ارزياب نسبت به ظهر نويسي اظهار نامه وهمچنين ظهر نويسي اظهار نامه نهايي (يا پروانه گمركي)اقدام و آن را به رئيس سرويس ارزيابي صادرات ارائه مي كند. رئيس سرويس ارزيابي توسط شماره عطف وكد اظهار كننده كه در متن اظهار نامه نوشته شده اظهار نامه مربوطه را فراخواني وبه ارزيابي اظهار نامه     توسط سيستم  مبادرت نموده و شماره ارزيابي تعيين شده توسط سيستم  را به صورت دستي در محل مربوطه(‏قسمت (ب) اظهار نامه) وارد و اظهار نامه را امضاء ميكند.
چنانچه عمليات ارزيابي منجر به تغييراتي در اظهار نامه شود، رئيس سرويس ارزيابي يا كارشناس مربوطه نسبت به اصلاح اظهار نامه قبلي كه منجر به ايجاد اظهار نامة جديدي خواهد شد اقدام ميكند.
 سپس اظهار نامه اصلاح شده در يك نسخه چاپ و ضميمه اظهار نامه قبلي شده تا صاحب كالا پس از امضاء آن به رئيس سرويس ارزيابي مراجعه نموده و نسبت به ارزيابي سيستمي و امضاء آن اقدام كند. 
 
 مرحله چهارم:پرداخت و ترخيص
پس از ارزيابي سيستمي و امضاء اظهار نامه توسط رئيس سرويس ارزيابي، اظهار نامه و پروانه گمركي ظهر نويسي شده و فيش بانكي به صندوق تحويل مي شود. صندوقدار ابتدا اظهار نامه مربوطه را از سيستم فراخواني و مبلغ فيش ارائه شده را با مبلغ محاسبه شده توسط سيستم در خانه 47 اظهار نامه مقابله مي كند و در صورت تائيد،رسيد صندوق را بر اساس اطلاعات مندرج در خانه هاي اظهار نامه در رايانه تكميل، و پس از كنترل و تائيد چاپ و امضاء نموده، به اظهار كننده ارائه مي دهد پس  از آن فيش بانكي از اسناد جدا و شماره كوتاژ اظهار نامه را در ظهر فيش جهت برقراري ارتباط بين فيش اظهار نامه درج مي كند
سپس اقدام به چاپ پروانه گمركي بروي اظهار نامه ظهر نويسي شده كرده آن را به همراه ساير اسناد واظهار نامه با ستثنا، فيش بانكي جهت امضا، رئيس سرويس ارزيابي به قسمت كنترلهاي گمركي تحويل مي نمايد

معرفي منطقه ويژه اقتصادي سلفچگان

موسسه توسعه و عمران منطقه ويژه اقتصادي سلفچگان قم ، در محدوده اي به وسعت 2000 هكتار در 185 كيلومتري تهران و در چهار راه جاده هاي ترانزيت ، در مركز ايران واقع شده است. اين منطقه ، به عنوان مهمترين و نزديكترين منطقه ويژه اقتصادي به مركز سياسي – اقتصادي كشور، واقع درمسير جاده ابريشم ، راه آهن سراسري و بزرگراههاي اصلي شمال- جنوب و شرق - غرب ايران بوده و جهت برقراري ارتباط با اروپا ، كشورهاي آسياي ميانه و خليج فارس به منظور توليد، صادرات و ترانزيت كالا، موقعيتي ممتاز و منحصر به فرد داشته و قادر است نقش تعيين كننده اي در اقتصاد كلان كشور ايفا نمايد.به همين منظور 2000 هكتار ديگر علاوه بر اراضي طرح مصوب به عنوان رزرو اراضي طرح توسعه در موقعيت روبروي محدوده فعلي منطقه، در نظر گرفته شده است.


اهداف تشكيل منطقه ويژه اقتصادي سلفچگان
اهداف كلي منطقه با عنايت به قانون تشكيل و اداره مناطق ويژه اقتصادي جمهوري اسلامي ايران مصوب 5/9/1384 و آئين نامه اجرايي آن بشرح ذيل مي باشد:
• جذب سرمايه هاي خارجي و داخلي.
• ايجاد فرصت هاي شغلي جديد و ارتقاي سطح اشتغال در كشور.
• كاهش هزينه هاي توليد به منظور ورود به بازارهاي رقابتي جهاني.
• ايجاد عرصه فعاليتهاي توليدي و تجاري جهت افزايش صادرات كالا و ارائه بهينه خدمات براي حضور فعال در بازارهاي منطقه اي و بين المللي.
• اجراي سياستهاي توسعه منطقه اي و ايجاد قطب هاي اقتصادي و صنعتي.
• ارتقا سطح تكنولوژي و بهره گيري از فن آوريهاي برتر و نوين اقتصادي.
• فراهم نمودن زمينه استراتژي نوين براي توسعه و گسترش منطقه به منظور افزايش توليد و صادرات.
• پردازش كالا يا ايجاد تغييرات در آن براي تحصيل ارزش افزوده با استفاده از امكانات بالقوه.


برتري نسبي منطقه ويژه اقتصادي سلفچگان
موقعيت جغرافيايي و جايگاه ترانزيتي منطقه ويژه اقتصادي سلفچگان
• نزديكي به مراكز سياسي، اقتصادي و تجاري كشور.
• استقرار حدود60 % كل صنايع مهم كشور در شعاع 230 كيلومتري اين منطقه و نزديكي شهرهاي بزرگ صنعتي، توليدي و مصرفي مانند تهران، اصفهان ، اراك ، ساوه ، قم و غيره.
• اتصال به بزرگراه هاي اصلي كشور (شمال و جنوب، شرق و غرب)‌، اتوبان تهران - سلفچگان ، اتوبان تهران – قم و اصفهان.
• دسترسي به راه آهن سراسري و فرودگاه هاي بين المللي.
• دسترسي به كشورهاي آسياي ميانه و حوزه ماوراي قفقاز از طريق راه هاي زميني، هوايي و دريايي.
• پل ارتباطي بين بنادر مهم خاورميانه و آسياي ميانه با توجه به مركزيت آن در قسمت ايران (جبل علي ، بندرعباس، سلفچگان، بندرانزلي، بندرآستاراخان و بالعكس) به منظور دپوي كالاهاي ترانزيتي، مواد اوليه مورد نياز خطوط توليد و همچنين تمركز توزيع و انتقال كانتينرهاي خالي و دپوي آن.
• دسترسي به نيروهاي انساني ماهر و متخصص و كارآمد با دستمزد مناسب
• تسهيل روابط كارگري با وجود و اعمال قانون كار خاص مناطق ويژه.
• شرايط اقليمي مناسب براي فعاليت هاي تجاري، دپوي كالا و انبارداري براي تمام فصول با توجه به نوع آب و هواي منطقه.
• پيوندهاي اقتصادي و تجاري با جمعيت بيش از يك ميلياردي كشورهاي عضو اكو و سازمان كنفرانس اسلامي
• برخورداري از امتيازات جغرافيايي ويژه كشور و استقرار در چهار راه تجاري ايران بگونه‌اي كه اين منطقه محل عبور اكثريت استان‌هاي كشور مي‌باشد.
• استقرار در مسير كريدور شمال – جنوب.
• وجود انرژي، نيروي انساني و خدمات ارزان با توجه به نزديك بودن به مراكز تامين آنها.


مزيت هاي قانوني سرمايه گذاري در منطقه ويژه اقتصادي سلفچگان
• فراهم بودن امكانات خريد و يا واگذاري زمين به منظور ساخت و ساز و فعاليت هاي صنعتي ، تجاري ، اداري و خدماتي در منطقه.
• فعاليت در منطقه ويژه اقتصادي سلفچگان بصورت عام تعريف شده است و امكان فعاليت كاربري‌هاي مختلف صنعتي در كنار فعاليت‌هاي تجاري، اداري و خدماتي فراهم گرديده است.
• ايجاد صنايع توليدي، بسته بندي و خطوط مونتاژ در منطقه با بهره گيري از ارزش افزوده جهت انتقال تكنولوژي و اشتغال زايي.
• فراهم نمودن امكانات ذخيره سازي و عرضه مواد نفتي و مشتقات مربوط به داخل كشور و ترانزيت آن به مبادي خروجي.
• امكان برگزاري نمايشگاه هاي بين المللي و تخصصي به منظور شناخت منطقه و ارتقاي سطح دانش توليد كنندگان و متخصصين.
• امكان استقرار نمايندگي دانشگاه هاي بين المللي با مزيت نزديكي مسافت تا تهران و شهرهاي بزرگ كشور.
• ايجاد تسهيلات جهت برقراري ارتباطات مخابراتي، راديويي و ماهواره اي.
• امكان ايجاد شعب ارزي بانك ها به منظور ارائه تسهيلات لازم و گشايش اعتبارات بانكي و اسنادي براي واردات به بازار منطقه اي.
• توجيه اقتصادي ايجاد سردخانه جهت نگهداري كالاهاي سريع الفساد(ميوه، سبزيجات، گل ، گياه و غيره) با توجه به استقرار منطقه در حاشيه كوير و شهرهاي گرمسير مركز كشور.
• صدور مجوزهاي قانوني براي ساخت و ساز ، توليد، پردازش ، تعمير، تكميل، تفكيك و بسته بندي مواد و كالاهاي خارجي براي صادرات و صادرات مجدد و عرضه كالاهاي توليد شده مازاد بر ارزش افزوده به بازار داخلي مطابق قوانين و مقررات وپرداخت حقوق ورودي كالا بر مبناي مواد اوليه وارداتي بكار رفته در محصول.
• حق مالكيت حقيقي و حقوقي زمين و سازه ها براي سرمايه گذاران ايراني و تضمين مالكيت كلي سازه ها براي سرمايه گذاران خارجي با رعايت قوانين.
• آزادي كامل ورود و خروج سرمايه، سود ويژه و منافع حاصل از فعاليت هاي اقتصادي و توليد براي سرمايه هاي خارجي و سرمايه ايرانيان با منشا خارجي مطابق قانون تشويق و حمايت از سرمايه گذاري خارجي.
• اعطاء سند مالكيت شش دانگ به سرمايه‌گذاراني كه نسبت به ساخت و ساز اقدام مي‌نمايند و امكان ترهين اسناد مذكور جهت اخذ تسهيلات بانكي.


مزيتهاي گمركي منطقه ويژه اقتصادي سلفچگان
• صدور و ترانزيت كالا از منطقه به بازارهاي جهاني.
• واردات مواد اوليه، كالاهاي نيمه ساخته و تكميل شده از بازارهاي منطقه اي و جهاني به منظور توليد، پردازش و ايجاد ارزش افزوده.
• ارائه خدمات و ايجاد تسهيلات گمركي (واردات – صادرات) ، كارنه تير ، ترانزيت ، بيمه ، حمل و نقل در منطقه به منظور روانسازي در انجام امور مربوطه.
• خدمات و تسهيلات انبارداري ، تخليه و بارگيري كالا در انبارهاي عمومي و اختصاصي.
• ايجاد تسهيلات گمركي و روان سازي جهت: واردات ، صادرات ، توليد ، پردازش ، صادرات مجدد و ترانزيت كالا.
• عدم اعمال محدوديت زماني براي نگهداري كالا با حداقل هزينه‌هاي انبارداري و عدم متروكه شدن كالا.
• امكان واگذاري تمام يا قسمتي از كالاهاي وارده از خارج كشور به ديگران در مقابل قبض انبار قابل معامله.
• امكان بيمه كليه كالاهاي وارده به منطقه از هنگام ورود تا خروج (دوره نگهداري) در انبارهاي عمومي و اختصاصي.
• مجاز بودن ورود و تخليه كالا به اتكاي پروانه ترانزيت يا كارنه تير در منطقه از ساير مناطق و گمركات مرزي كشور و بالعكس.
• مجاز بودن ترخيص تمام و يا قسمتي از كالاهاي وارده به صورت ورود موقت از گمرك منطقه.
• اعاده و دپوي كالاهاي ساخته شده از محل ورود موقت به منطقه جهت انجام امور صادرات يا ترانزيت و رفع تضمين و تعهدات.
• وارد كنندگان كالا به مناطق مي توانند تمام يا قسمتي از كالاي وارداتي خود را در مقابل قبض انبار قابل معامله (NWR ) كه توسط منطقه صادر خواهد شد، به ديگران واگذار نمايند. در اينصورت، دارنده قبض انبار قابل معامله ، صاحب كالا محسوب خواهد شد.
• بانك هاي كشور جهت گشايش اعتبار اسنادي مجاز به پذيرش قبض انبار قابل معامله و گواهي مبدا كه توسط منطقه صادر مي گردد، مي‌باشند.
• در صورتيكه پردازش و ايجاد ارزش افزوده كالاي وارد شده به منطقه به مقداري باشد كه موجب تغيير تعرفه گمركي اين كالا گردد محاسبه حقوق ورودي اين كالاها براي واردات به داخل كشور تنها معادل حقوق ورودي مواد اوليه و قطعات وارداتي بكار رفته در فرآيند توليد كالاي فوق مي‌باشد.
• واردات درصدي از كالاي توليد شده در منطقه تا سقف ارزش افزوده به داخل كشورنياز به مجوز بازرگاني نداشته و با پرداخت حقوق ورودي مواد اوليه خارجي آن امكان پذير مي‌باشد.
• كليه كالاهايي كه براي توليد يا ارائه خدمات مورد نياز از خارج به منطقه وارد مي شوند و در آن مصرف يا بكار گرفته مي شوند، مشمول پرداخت حقوق و عوارض گمركي نمي باشند ولي ارسال كالاهاي مذكور از منطقه به ساير نقاط كشور تابع مقررات صادرات و واردات كشور خواهد بود.
• ماشين‌آلات مورد نياز واحد‌هاي توليدي مستقر در منطقه و قطعات مربوط به آنها تا مادامي كه در منطقه مستقر باشند از اخذ مجوز و پرداخت حقوق ورودي گمركي معاف مي‌باشند.

پروژههای اجراء شده ظرف ده سال گذشته

تاسیسات :

الف) برق

· خريد امتياز برق15 مگاوات به مبلغ 2500 میلیون ریال

· احداث شبکه دو مداره از پست 63 کیلووات سلفچگان تا منطقه در 7 کیلومتر به مبلغ 950 میلیون ریال

· احداث شبکه برق داخلی K.V20 در فاز دوم به طول7000 متر با هزینه معادل یک میلیاردو پانصد میلیون ریال

· احداث شبکه برق داخلی K.V20 در فاز اول به طول 21000 متر با هزینه معادل پنج میلیاردو صد میلیون ریال

· شبكه روشنايي معابر به طول 6000 متر طول به مبلغ 1400 میلیون ریال

· احداث تیر روشنایی 30 متری در محوطه انبارهای روباز به مبلغ 150 میلیون ریال

· احداث کابل 150 زوج به طول 6000 متر به مبلغ 350 میلیون ریال

· حفر کانال لوله گذاری وکابلکشی 20000 متر توسط مخابرات استان قم

· کابلکشی فیبر نوری و کابل مسی در سایزهای مختلف به 31000 متر

· نصب DLC &BTS کافو جهت واگذاری خطوط به مشترکین توسط مخابرات

· تجهیز مخابرات به سیستم اینترنت پر سرعت ADSL

 

ب) گاز

· احداث شبکه انتقال گاز از دستجرد به منطقه به طول 12000 متر توسط اداره گاز استان قم

· ساخت و نصب تاسیسات مکانیکال دستگاه تقلیل فشار 20000 متر مکعب بر ساعت توسط اداره گاز استان قم

· ساخت ساختمان ایستگاه تقلیل فشار شماره یک و دو به مبلغ 900 میلیون ریال توسط منطقه

· احداث شبکه داخلی در فاز یک به طول 24000متر به مبلغ 11500میلیون ریال توسط منطقه

· احداث شبکه داخلی در فاز دو به طول 3400 متر به مبلغ 2200میلیون ریال توسط منطقه

· اجرای 100 فقره انشعاب گاز در فاز یک منطقه جهت بهره برداری شرکت های مستقر در منطقه

 آب

· خرید امتیاز آب ازسد 15 خرداد به میزان 30 لیتر در ثانیه به مبلغ 15000 میلیون ریال

· احداث منبع بتنی 5000000لیتری در داخل منطقه به مبلغ 3500 میلیون ریال

· احداث شبکه داخلی آب به طول 22000 متر مبلغ 2500 میلیون ریال

· خرید تانکر ،باغ پلنگ دره ،خرید منبع فلزی ،لوله کشی پلی اتیلن و هزینه های جانبی معادل 1000 میلیون ریال

· احداث شبکه انتقال آب از سد نیزار به منطقه به طول 22 کیلومتر توسط شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قم با همکاری منطقه که تاکنون 13 کیلومتر کار شده است .

· احداث یک حلقه چاه به قطر یک متر بصورت دستی به عمق 63.30 متر جهت برداشت آب جهت فضای سبز

 

راه آهن

· انجام عملیات نقشه برداری ومسیر یابی جهت انتخاب بهترین مسیر از لحاظ اقتصادی

· تهیه برآورد ریالی برای مسیر انتخابی به طول 8300 متر

· تهیه طرح توجیه فنی اقتصادی و مدل اقتصادی سرمایه گذاری مسیر اتصال منطقه به شبکه راه آهن سراسری با همکاری راه آهن

· انجام تشریفات مناقصه به صورت قراداد BOTو عدم استقبال توسط سرمایه گذاران داخلی و خارجی

· انجام استعلام قیمت از شرکت های رتبه دار واجد شرایط جهت اجرای خط آهن انتخابی وعدم استقبال

· پیگیری اخذ اعتبار استانی و ملی جهت اجرای مسیر و تحقق این موضوع بر پایه اعتبار استانی از طریق استانداری به عنوان تامیین کننده مالی پروزهای بنیاد مسکن استان قم به عنوان مجری طرح و راه آهن سراسری جهت نظارت های کیفی و اجرای پروژه

· شروع احداث به طول حدود 3 کیلومتر از پروژه با انجام عملیات خاکی ، سنگبرداری ، و خاکریزی بر اساس موافقتنامه مبادله شده اولیه بر اساس 4100 میلیون ریال

· پیگیری ادامه عملیات از طریق تامین اعتبار مالی مرحله دوم به میزان 4000 میلیون ریال و شروع عملیات احداث پل زیر گذر اتوبان از طریق اعتبار اختصاص یافته به راه آهن وترابری استان قم با عتبار اولیه 5000 میلیون ریال

 

احداث ساختمانهای مختلف مورد نیاز :

· احداث ساختمان اداری منطقه در دوطبقه به مساحت زیر بنای 2240 متر مربع

· احداث ساختمان اداری گمرک منطقه به مساحت زیر بنای 735 متر مربع

· احداث ساختمان آتش نشانی و ساختمتن محوطه مربوطه 2860 متر مربع

· احداث ساختمانهای درب ورود وخروج منطقه جهت ترانزیت گمرک وحفاظت منطقه به مساحت زیر بنای 188 مترمربع

· احداث انبارهای عمومی وروباز و سرپوشیده شامل چهار سوله 3000متر مربعی که جمعا به متراژ 12000 متر مربع سرپوشیده و 116452 متر مربع روباز

· احداث سردرب ورودي منطقه به مساحت 1000 مترمربع به ارتفاع 18 متر

· احداث ساختمان تجاری اداری منطقه شامل 19 واحد با مساحت های متغییر به مساحت زیر بنای 2096 متر مربع

· احداث سوله های مشارکتی کارگاهی جهت ارائه به سرمایه گذاران با مشارکت منطقه و پیمانکار به مساحت زیر بنای 1675 متر مربع

 

معابر

· بازگشایی معابر فاز یک و دو و اجرای عملیات زیر اساس و اساس و آسفالت به متراژ 190000 متر مربع

· اجرای فنس کشی فازهای یک و دو به طول 10100متر طول

· اجرای رینگ حراستی دور فنس به طول 8000 متر

شبکه هدایت آبهای سطحی

· اجرای انهار روباز و سرپوشیده فاز یک 11000 متر

· جدول گذاری 18000متر طول

 

اجرای فضای سبز و رفوژ معابر اصلی

1- اجرای عملیات خاکی فضای سبز و درختکاری جهت ایجاد فضای سبز به مساحت 400000 متر مربع

 

متفرقه

1- احداث تابلوهای بیل بوردسه وجهی به مساحت 75 متر مربع در هر وجه وبه مساحت کلی 225 متر مربع در جلوی منطقه

2- احداث تابلوهای بیل بورد به مساحت های 90 متر مربع در مسیر اتوبان تهران –قم

3- تهیه نقشه های مختلف شهر سازی و عمرانی جهت 2000 هکتار مصوب منطقه و پیگیری تحصیل اراضی مربوطه از منابع طبیعی استان قم و امور اراضی استان

4- پیگیری مداوم جهت رفع معارضین در امور اراضی مصوب منطقه و پیگیری تصویب 2000 هکتاری از اراضی رو به روی بخش مصوب جهت توسعه آتی منطقه و انجام اقدامات اداری

5- احداث شبکه کابلی جهت دوربین های مدار بسته و تجهییز بخش های حساس منطقه جهت کنترل ورود و خروج و اتفاقات احتمالی در منطقه و انجام توسعه این موضوع در سالهای گذشته تا کنون حدود 16 دستگاه دوربین مدار بسته متحرک وثابت در بخش های مختلف در حال بهره برداری می باشد . 

 

پروژه های در دست اجرا و پیگیری منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان

 

تاسیسات شامل :

الف) برق

1- پیگیری تحویل شبکه KV20 برق فازهای یک و دو منطقه به شرکت توزیع نیروی برق استان قم

2- تکمیل شبکه روشنایی در معابر فازهای 1 و 2

3- تکمیل شبکه KV20 فاز 2

4- انتقال خط KV20 راهجرد به حریم اتوبان اراک قم به لحاظ واقع شدن در مسیر قطعات منطقه

 

ب ) آب

1- پیگیری ادامه عملیات تکمیل خط لوله آب منشعب از ایستگاه پمپاژنیزار توسط آب و فاضلاب روستایی

2- تکمیل خط لوله آب اصلی معابر فاز یک و اجرای لوله گذاری آب فاز دو

3- پیگیری واگذاری شبکه آبرسانی فاز یک و اجرای مابقی شبکه در فازهای منطقه به شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قم

4- انجام عملیات طراحی و اجرای شبکه آبرسانی قطره ای به فضاهای سبز منطقه برحسب اولویت اجرایی

 

ج ) گاز:

1- اجرای شبکه اصلی گازرسانی در فاز دو منطقه

2- اجرای عملیات نصب بخش مکانیکال پست تقلیل فشار 2 منطقه

3- پیگیی اجرای لوله گذاری گاز 16 اینچ جهت گاز دار کردن پست تقلیل فشار شماره 2 توسط شرکت گاز استان قم

4- هماهنگی با سرمایه گذاران و شرکت گاز استان قم جهت بهره برداری از گاز

 

چ ) معابر:

1- تکمیل عملیات بازگشایی و لایه ریزی زیر اساس و اساس و آسفالت معابر فاز یک

2- تکمیل عملیات بازگشایی و لایه ریزی زیر اساس و اساس و آسفالت معابر فاز 2

3- اجرای عملیات بازگشایی معابر فاز 3 برحسب اولویت معابر

4- اجرای جاده حراستی بخش توسعه فازهای 1 و 2 و فاز 3

 

د ) فنس کشی :

1- اجرای عملیات فنس کشی فاز 3

2- اجرای عملیات فنس کشی بخش توسعه فازهای 1 و 2 و جابه جایی بخش فنس حریم راستگرداراک اصفهان

 

هـ ) هدایت آبهای سطحی :

1- تکمیل شبکه هدایت آبهای سطحی در بخشهای باقی مانده از فاز یک و اجرای جداول مربوطه

2- احداث شبکه هدایت آبهای سطحی در بخشهای الویت دار فاز 2

3- احداث دایک سیل بند در بخشهای غربی فاز 1 و 2 و همچنین کانالهای مربوطه

4- احداث دایک سیل بند در بخشهای غربی فاز 3 و همچنین کانالهای مربوطه

 

و ) راه آهن :

1- اجرای بخش دوم از اعتبار 410 میلیون تومانی ابلاغ شده استان توسط بنیاد مسکن استان قم به نظارت راه آهن جمهوری اسلامی ایران

2- پیگیری اخذ اعتبار کامل اجرای زیر سازی راه آهن اتصال منطقه به شبکه سراسری از طریق وزارت راه و ترابری

3- پیگیری اخذ اعتبار ابلاغی پل زیرگذر راه آهن عبور از اتوبان قم اراک و اجرای آن توسط راه و ترابری استان قم

 

ز ) متفرقه :

1- پیگیری اخذ سند تفکیکی مابقی 528 هکتاری منطقه

2- پیگیری انجام تشریفات واگذاری زمین مابقی 2000 هکتاری مصوب به منطقه از طرف امور اراضی ـ منابع طبیعی استان قم

3- پیگیری رفع معارضین اراضی مصوب و توسعه منطقه

4- انجام تشریفات واگذاری زمین جهت 2000 هکتار توسعه منطقه از طریق شورای عالی شهرسازی و معماری کشور

5- انجام عملیات پوشش رنگ سردرب ورودی منطقه

نگاه برتر

ترخیص کالا  توسط گروه بازرگانی اسماعیل گل در حداقل زمان و هزینه در کلیه گمرکات کشور
– ترخیص قطعی و ترخیص موقت جهت کالاهای وارده توسط پیمانکاران داخلی
– آمادگی ترخیص کالا بصورت سریع و حمل یکسره
– آمادگی ارائه خدمات تخلیه ، بارگیری و انبارداری گمرکی و امکانات جابجایی و توزین کالا
– اخذ بیمه نامه باربری محموله های داخلی یا ترانزیتی
– حضور فعال و موثر در کالارسانی به پروژه های عظیم صنعتی و نفتی و عمرانی با توانایی های گروه بازرگانی اسماعیل گل
– توانایی ارسال از کلیه مبادی ورودی وگمرکات کشور به انبارهای مورد نظر
– دارای نیروی انسانی مجرب و متخصص  و جوان و کوشا

افراد انلاين

ما 47 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اخرين اخبار

شما اینجا هستید: Home slider